PEDAGOJİ

Neler yapıyoruz?

Kırlangıç anaokulu ailesi olarak çocuklarımızın okula uyumunu kazandırma ve ilköğretime geçişlerini en sağlıklı şekilde gerçekleştirme gayretindeyiz…

Bunun için okulumuzda Uzman Psikoloğumuz eşliğinde uyum ve değerlendirme çalışmaları, gözlemler, psikolojik testler ve veli görüşmeleri yapılmaktadır.

Psikoloğumuz sınıf içi gözlemler ve çalışmalar yaparak, sınıf öğretmenlerimiz ile işbirliği içerisinde çocuklarımızın adaptasyon kurma ve devam ettirme süreçlerini izlemektedir.

Okulumuzda ayrıca yapılan çalışmalardan bazıları şunlardır;

  -
Resim analizleri (bir aile çiz vb.)
  -
Gesell görsel algı tarama testi
  -
Denver gelişim tarama testi
  -
Peabody resim-kelime testi
  -
Good-enough zeka gelişim testi
  -
Metropolitan okul olgunluğu testi (ilköğretime başlayacak son sınıf öğrencilerimiz için)

Ayrıca bireysel olarak veli görüşmeleri düzenlenmekte, veli bültenleri ile de çocuğunuzun gelişimi alanları ve ihtiyaçları hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

Kırlangıç ailesi olarak çocuklarımızı ruhsal, bedensel ve sosyal olarak hayata kazandırmak ve başarılarını sizlerle paylaşmak en büyük arzumuzdur.


Okul Öncesi Eğitimin Önemi ve Gerekliliği

0-6 yaş dönemi , erken çocukluk dönemi olarak adlandırılır ve gelişim ile öğrenmenin en hızlı olduğu zaman bu yaşlara rastlamaktadır.

Erken çocukluk döneminde varolan kapasiteyi kullanması için fırsatlar sunulması, sağlıklı bir beyin gelişimine, sosyal uyuma ve güven duygusunun ortaya çıkışına olanak sağlar.

Fiziksel, duygusal, sosyal ve bilişsel alanda gelişimi desteklenmiş bireyler, yetişkin olduklarında da olumlu kişilik özellikleri göstermeye devam ederler.

Okul öncesi programına alınan çocukların, gelecekteki okul başarılarının daha yüksek ve yeterli olduğu görülmüştür. Çocuk kreş ve anaokullarında kendisine sunulan fırsatlar ve uyaranlar eşliğinde sağlıklı bir gelişim gösterir ve alt yapı hazırlar.

Okul öncesi eğitimin yararlarını kısaca özetlemek gerekirse;

  -
Okula ve çevreye uyum, toplumsal kurallara alışkanlık
  -
Akademik alanda / okul başarısında artış
  -
Çok yönlü gelişmeye bağlı olarak genel ve özel becerilerde artış
  -
Zeka puanlarında belirgin düzeyde yükselme
  -
Aile ile kurulan olumlu ilişkiler

sayılabilir.

Sonuç olarak psiko-motor, bilişsel, dil, sosyal-duygusal ve özbakım alanlarında kendi kendine yetmeyi başaran ve fırsatlar eşliğinde beceriler kazanan çocuklar; erken yaşta karşılaştıkları uyaranlar ile hem daha özgüvenli hem de ilköğretime hazır şekilde sosyal hayatlarına devam edebilmektedirler…


PARTİLER

Yılbaşı, bayramlar ve doğum günü gibi özel günlerin kutlamaları dışında; kızılderili, pijama, hallowen, çılgın saç gibi eğlenceli konseptlerde partiler düzenleyip hoş vakitler geçiririz.